W porównywarkach tanie ubezpieczenie samochodu jest na wyciągnięcie ręki. Ale oprócz zakupów, co jeszcze możesz zrobić, aby obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu?
Oto dziesięć wskazówek, które mogą pomóc Ci uzyskać polisę, którą chcesz w cenie, na jaką możesz sobie pozwolić.
1. Płać za polisę co roku
Płacenie z góry prawdopodobnie oznacza rozstanie się z pokaźną sumą pieniędzy, ale w dłuższej perspektywie jest tańsze. Miesięczne raty mogą być wygodne, ale zawierają opłaty odsetkowe, które zwiększają całkowitą kwotę do zapłaty.
Jeśli Twój budżet jest szczególnie napięty, rozważ opłacenie polisy za pomocą nieoprocentowanej karty kredytowej. To da ci trochę swobody i pozwoli uniknąć odsetek. Pamiętaj jednak, aby nadążyć ze spłatą karty kredytowej, ponieważ jeśli tego nie zrobisz, będziesz ponosił opłaty za opóźnienie i może to wpłynąć na Twoją ocenę kredytową.
2. Rozważ wszystkie rodzaje polis
Minimalny poziom pokrycia, jaki można mieć zgodnie z prawem, to tylko ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W przeszłości często oznaczało to, że jest to najtańszy rodzaj polisy, ale obecnie niekoniecznie tak jest. Dzieje się tak dlatego, że składki odzwierciedlają obecnie fakt, że roszczenia są często wyższe wśród posiadaczy polis OC, w porównaniu do tych z kompleksową ochroną.
Nie oznacza to, że polisy OC są droższe dla wszystkich. Składki ubezpieczeniowe są dostosowywane do potrzeb i okoliczności, a dla niektórych kierowców polisa OC może okazać się tańsza. Chodzi o to, aby nie zakładać, że niższe poziomy ubezpieczenia będą najtańsze – zawsze należy je porównywać.
3. Kupuj tylko to, co jest Ci potrzebne
Niektóre polisy zawierają opcje, które być może już posiadasz. Na przykład, konta bankowe oferują czasami w ramach pakietu usługi usuwania awarii i zwrotu kosztów.
Podczas gdy podwajanie usług, które już posiadasz jest stratą pieniędzy, podobnie jest z kupowaniem funkcji, które po prostu „miło mieć”, dobrym przykładem tego jest ubezpieczenie europejskie. Chociaż przejechanie Europy może być spełnieniem Twoich marzeń to zadaj sobie pytanie, czy jest to coś, co jest realistycznie możliwe do wykonania.

4. Unikaj modyfikacji samochodu
Samochody, które zostały zmodyfikowane z powodów kosmetycznych lub wydajnościowych kosztują więcej aby je ubezpieczyć. Dzieje się tak dlatego, że modyfikacje sprawiają, że samochód jest unikatowy, co z kolei oznacza, że naprawa lub wymiana samochodu w razie wypadku będzie kosztować więcej.
5. Dodaj konkretnego kierowcę
Dodanie konkretnego kierowcy do polisy może pomóc w obniżeniu składki. Szczególnie jeśli masz mniej niż 25 lat i dodajesz starszego lub bardziej doświadczonego kierowcę.
Dzieje się tak dlatego, że posiadanie więcej niż jednego kierowcy oznacza, że mniej siedzisz za kółkiem, a w rezultacie jest mniej prawdopodobne, że będziesz miał wypadek i zgłosisz szkodę.
6. Rozważ ubezpieczenie samochodu z telematyką
Ubezpieczenie telematyczne dostosowuje składki do sposobu, w jaki prowadzisz samochód. Jeśli jeździsz konsekwentnie dobrze, możesz zobaczyć, jak twoje składki spadają o wiele szybciej w porównaniu z budowaniem premii za brak wypadków przez kilka lat.
Wybór tego typu polisy oznacza, że w Twoim samochodzie zostanie zamontowane urządzenie telematyczne. Urządzenie to będzie monitorować aspekty Twojej jazdy, na przykład sposób w jaki hamujesz, pokonujesz zakręty i przyspieszasz. Jest to opcja warta rozważenia, jeśli grożą Ci szczególnie wysokie składki, na przykład jeśli jesteś młodym kierowcą lub masz jakieś wyroki za jazdę.

7. Zainwestuj w bezpieczeństwo samochodu
Im trudniej ukraść samochód, tym więcej można zaoszczędzić na składce. Z punktu widzenia ubezpieczenia, trzymanie samochodu w zamkniętym garażu na noc jest idealnym scenariuszem.
Jeśli nie masz garażu lub prywatnego podjazdu, rozważ zwiększenie bezpieczeństwa swojego samochodu. Możesz to zrobić inwestując w system zatwierdzony przez ekspertów ds. bezpieczeństwa lub kupując urządzenie takie jak immobiliser, które działa jak odstraszacz.
8. Bądź dokładny w swoim przebiegu
Jeśli stale jesteś w drodze, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz uczestniczył w wypadku. W związku z tym, przeszacowanie rocznego przebiegu może oznaczać, że zapłacisz wyższą składkę.
Zamiast zaokrąglać swój przebieg, postaraj się być dokładnym i pomyśl o tym, jakie podróże faktycznie wykonujesz. Istnieje prawdopodobieństwo, że przejeżdżasz mniej kilometrów niż myślisz.
Dane pokazują, że od 2010 r. średni roczny przebieg z roku na rok spada, a większość kierowców przejeżdża rocznie około 11 tys. km.
9. Zmień swoją nazwę stanowiska pracy
Niektóre nazwy stanowisk wiążą się z wyższymi składkami. Sprawdź, jakie są różne możliwości opisania Twojej roli i zobacz, jak wpływają one na wysokość składki; na przykład „recepcjonista” i „recepcjonista medyczny” lub „pisarz” i „dziennikarz”.
Oczywiste jest, że wybrana przez Ciebie nazwa stanowiska powinna dokładnie opisywać to, co robisz. Jeśli nie jest, ryzykujesz unieważnienie polisy, co oznacza, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty w przypadku zgłoszenia szkody.
10. Nigdy nie odnawiaj automatycznie
Tylko dlatego, że w zeszłym roku dostałeś świetną ofertę na ubezpieczenie samochodu, trzymanie się swojego ubezpieczyciela nie jest gwarancją, że w tym roku dostaniesz najlepszą ofertę.
Ubezpieczenie samochodu jest bardzo konkurencyjnym rynkiem, więc zawsze porównuj oferty zanim Twoja obecna polisa wygaśnie. Aby rozpocząć poszukiwania taniego ubezpieczenia samochodu, zajrzyj do porównywarki ubezpieczeń.