Według danych Robert Koch-Institut, około dwunastu milionów osób w Niemczech cierpi na alergię na pyłki. Objawy takie jak zaczerwienione, podrażnione oczy, nieustanny katar czy ciągłe zmęczenie nie są tylko niewygodne.

Symptomy kataru siennego mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, na przykład gdy kierowca jest rozproszony przez atak kichania podczas jazdy.
Tym bardziej warto zadbać o możliwie niskie stężenie pyłków i świeże powietrze w kabinie samochodu, nie tylko dla alergików. Dzięki temu łatwiej utrzymać koncentrację i bezpiecznie dotrzeć do celu.
Eksperci motoryzacyjni zalecają wymianę filtrów kabinowych co najmniej raz w roku – najlepiej wiosną, gdy zaczyna wzrastać stężenie pyłków w powietrzu.
Filtry kabinowe wyłapują nawet najdrobniejsze cząstki z powietrza przed dostaniem się do wnętrza pojazdu. Z czasem filtry mogą się zapchać, co zmniejsza ich efektywność.
„To proste do zauważenia, na przykład po nieprzyjemnym zapachu w samochodzie, gdy klimatyzacja nie działa poprawnie lub szyby często parują od wewnątrz,” wyjaśnia ekspertka Bosch, Carmina Hohloch.
W takim przypadku zaleca się odwiedzić warsztat i wymienić filtr.
„Standardowo filtr powinien być wymieniany co najmniej raz w roku lub co 15.000 kilometrów u osób, które dużo jeżdżą,” dodaje Carmina Hohloch.
Jej rada: szczególnie gdy w samochodzie podróżują dzieci, które mogą być bardziej wrażliwe na obecność pyłków niż dorośli, warto dbać o zdrowe środowisko w aucie.
Nowy filtr zapobiega również osadzaniu się zanieczyszczeń w klimatyzacji, co pozwala jej działać bardziej efektywnie.
Na stronie boschcarservice.de znajdują się dodatkowe przydatne wskazówki oraz adresy pobliskich warsztatów.