Jeśli oglądałeś kiedyś Star Treka będziesz wiedzieć, że zawiera niektóre technologie, które było niemożliwe do wyobrażenia w prawdziwym życiu. Na przykład replikator, który mógł tworzyć i przetwarzać rzeczy. I niesamowity komunikator, z którego korzystali Spock i Kapitan Kirk.
Co to ma wspólnego ze szpitalami?
Cóż, to pokazuje, jak cicho technologia może skradać się do nas, a potem nagle staje się częścią naszego życia. Na przykład urządzenie komunikacyjne, które wszyscy nosimy przy sobie, a bez którego teraz nie możemy żyć!
Jednak przyszłość nie dzieje się sama z siebie; teraźniejszość musi mieć wizję tego, co może być w przyszłości. W sektorze opieki zdrowotnej mamy obecnie do czynienia z imponującą ilością wizji.
Technologia została przyjęta przez pracowników medycznych, a szpitale zmieniają się wraz z rozwojem nowych technologii i ich adaptacją w środowisku szpitalnym.
Oto kilka technologii, które przenoszą nas na kolejną granicę i kształtują nasze przyszłe szpitale:
Robotyka
Roboty chirurgiczne to maszyny, które wykonują zadania chirurgiczne. Nie są one jednak autonomiczne. Chirurg (człowiek) wykonuje operację przy użyciu zrobotyzowanych przyrządów, którymi kieruje za pomocą konsoli. Chociaż maleńkie przyrządy poruszają się jak ludzka ręka, mają znacznie większy zakres ruchu. Niewielki rozmiar narzędzi oznacza, że chirurdzy mogą operować przez jedno (lub kilka) małych nacięć, co pomaga w skomplikowanych operacjach, umożliwiając większą precyzję i elastyczność niż w przypadku technik tradycyjnych.
Na całym świecie systemy chirurgiczne da Vinci są najczęściej stosowanym systemem w tej dziedzinie.
Drukowanie 3D

Wytwarzanie addytywne polega na tym, że plik cyfrowy jest używany do tworzenia fizycznych obiektów poprzez dodawanie wielu warstw – jest to bardziej powszechnie nazywane drukiem 3D. Od początku lat 80. XX wieku rozwinęło się ponad tuzin metod lub technologii, a przykłady druku 3D w medycynie (rzeczywiste i potencjalne) obejmują: zindywidualizowane implanty i protezy; produkcję organów i tkanek; spersonalizowany sprzęt medyczny; modele anatomiczne dla edukacji i planowania chirurgicznego.
Kalifornijska firma Organovo jest jednym z liderów w badaniach i rozwoju bioprintingu 3D; ich celem jest drukowanie 3D łatek z ludzkiej tkanki dla uszkodzonych organów i całych organów do przeszczepów.
Sztuczna inteligencja
Oczekuje się, że wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w opiece zdrowotnej będzie szybko rosło. Przykłady sposobów, w jakie AI mogłaby zmniejszyć lub ograniczyć ryzyko, obejmują: pomoc w wykrywaniu pacjentów wysokiego ryzyka poprzez identyfikację tych, którzy wymagają interwencji medycznej, i uruchamianie alarmów dla personelu medycznego; oraz pomoc w dostarczaniu spersonalizowanych zalecanych dawek poprzez uwzględnienie unikalnego składu chemicznego organizmu i czynników środowiskowych związanych z poszczególnymi pacjentami.
Brytyjska firma Babylon Health oferuje zorientowaną na pacjenta usługę zdalnych konsultacji, która dzięki zastosowaniu uczenia głębokiego może zapewnić użytkownikom spersonalizowany wgląd w ich zdrowie, aby pomóc im lepiej je zrozumieć.
Nanomedycyna
Nanomedycyna stosuje narzędzia nanotechnologii do leczenia i zapobiegania chorobom. Obejmuje ona wykorzystanie materiałów w skali nano do dostarczania leków (w tym szczepionek), odkrywania biomarkerów, obrazowania biologicznego oraz leczenia chorób neurodegeneracyjnych.
Na całym świecie działa wiele nowych firm z interesującymi projektami, w tym izraelska Vecoy Nanomedicines, która zamierza leczyć infekcje wirusowe poprzez podawanie nowatorskich nano-pułapek na wirusy, które wychwytują i niszczą wirusy.
Wayfinding
Wayfinding jest ważnym krokiem naprzód, dzięki któremu szpitale stają się bardziej zorientowane na pacjenta. Pozwala również zaoszczędzić szpitalowi czas i pieniądze.
Ponad 85% pacjentów pyta o drogę do szpitala lub innej placówki zdrowia publicznego, a 30% osób odwiedzających szpital po raz pierwszy gubi się. Wayfinding umożliwia pacjentom i innym odwiedzającym nawigację z zewnątrz szpitala aż do konkretnego miejsca, którego potrzebują, niezależnie od tego, czy jest to łóżko na oddziale, gabinet konsultacyjny, kawiarnia czy apteka.
Oszczędza to czas personelu; wiele razy dziennie lekarze i pielęgniarki są zatrzymywani (a przez to opóźniani) przez gości pytających o drogę; często też pacjenci spóźniają się na wizyty, ponieważ gubią się w szpitalu. Indoor Wayfinding rozwiązuje oba te problemy.

Globalne systemy pozycjonowania (GPS) są częścią codziennego życia. Jesteśmy przyzwyczajeni do niezawodnej nawigacji cyfrowej na zewnątrz, więc oczywistym kolejnym krokiem jest przeniesienie tej nawigacji do wnętrz.
Na przykład technologia Buzzstreets ułatwia ludziom poruszanie się po szpitalu, a także zapewnia im większą niezależność. Aplikacja nawigacyjna może spersonalizować trasę, więc jeśli chcesz uniknąć schodów, pokaże Ci jak to zrobić, może również wybrać najszybszą lub najmniej ruchliwą trasę dla Ciebie, a także może podświetlić interesujące elementy po drodze, na przykład może powiedzieć więcej o sztuce, którą mijasz. System BuzzStreets można znaleźć w kilku pionierskich szpitalach, w tym w londyńskim szpitalu Chelsea i Westminster.
System Indoor Wayfinding ma bezpośredni i pozytywny wpływ na doświadczenia pacjentów, gości i personelu.
Tak jak scenarzyści Star Treka wyobrażali sobie podręczny telefon komórkowy i coś, co brzmi raczej jak drukarka 3D, tak my jesteśmy świadkami pomysłowego podejścia do wprowadzania nowych technologii w naszych szpitalach. Aby podać jeden przykład, diagnostyka rentgenowska jest obecnie wspierana przez algorytmy uczenia maszynowego.
Robert H Goddard, amerykański fizyk i wynalazca słynnie powiedział: „Trudno jest powiedzieć, co jest niemożliwe; bo wczorajsze marzenie jest nadzieją dnia dzisiejszego i rzeczywistością jutra.” Obserwujemy, jak to się odbywa, gdy nasze szpitale urzeczywistniają swoje wizje przyszłości dla swoich pacjentów.