Inteligentny ogród staje się coraz bardziej popularny, podobnie jak inteligentne systemy bezpieczeństwa w domu czy nowoczesne kuchnie. Producentów wciąż wprowadzają na rynek nowe produkty, które można zaklasyfikować jako rozwiązania dla inteligentnego ogrodu. Jednym z głównych atutów inteligentnego ogrodu jest to, że nie trzeba mieć „zielonego palca”, aby cieszyć się sukcesem w pielęgnacji roślin.
Czym jest inteligentny ogród?
W inteligentnym ogrodzie rośliny są pielęgnowane i kontrolowane w inteligentny sposób. Jeśli czujnik wykryje jakieś problemy, od razu wysyła powiadomienie na smartfon lub zegarek inteligentny. Oprócz produktów ogrodowych dostępne są także specjalne urządzenia do szklarni, co może przynieść korzyści również w kontekście komercyjnym.
Jak działają inteligentne urządzenia ogrodowe?
Urządzenia te działają na podstawie czujnika, który dokładnie kontroluje warunki oświetleniowe, wilgotność gleby i poziom składników odżywczych. Jeśli czujnik wykryje, że rośliny potrzebują nawodnienia, jest w stanie to zrobić samodzielnie, o ile jest podłączony do zbiornika na wodę. Te systemy są interesujące dla tych, którzy często wyjeżdżają na wycieczki lub nie chcą wpuszczać nikogo do domu podczas urlopu, aby podlewać rośliny.

W ogólnym rozrachunku istnieją już inteligentne produkty dla każdej części ogrodu, choć niektóre z nich nie wymagają takiej inteligencji, jak na przykład roboty koszące trawę, które w zależności od ogrodu mogą czasami sprawiać problemy. Kupno elektrycznego podkaszarki jest wciąż najlepszym rozwiązaniem dla wielu. Istnieją jednak obszary ogrodu, które nie zostały jeszcze zdygitalizowane. Wciąż można znaleźć np. ciche pompy ogrodowe, które nie mają jeszcze inteligentnych funkcji.
Jakie są zalety i wady tych systemów ogrodowych?
Podobnie jak w innych dziedzinach, te systemy ogrodowe mają swoje zalety i wady. Zalety zdecydowanie przeważają, ponieważ oszczędza się ogromną ilość czasu i rośliny nie obumierają. Nie trzeba mieć „zielonego palca”. Systemy te oferują również zupełnie nową wolność, umożliwiając planowanie wielotygodniowych urlopów bez obaw o rośliny.
Wady to nie tak naprawdę wady, ponieważ problemy te będą prawdopodobnie rozwiązane w przyszłości. Jednym z problemów jest to, że obecnie nie dla każdej części ogrodu dostępny jest inteligentny system, więc nie można każdego obszaru ogrodu podłączyć do Smart Garden. Innym problemem jest to, że to nadal rynek niszowy, a niektóre systemy mogą być dość kosztowne.
Pierwsze proste systemy można jednak kupić już za około 15 euro, co może pomóc w poprawie pielęgnacji roślin. Działa to za pomocą prostego czujnika z aplikacją mobilną. Jeśli chodzi o zakup w pełni zautomatyzowanego systemu, kosztuje to około 75 euro – te systemy mogą być jednak konieczne do zakupienia kilka razy, aby pokryć cały ogród.
Jeśli chodzi o w pełni zintegrowany ogród, koszty mogą wynieść kilka tysięcy euro. Niemniej jednak można przewidzieć, że ceny te spadną w przyszłości. Obecnie jednak ceny raczej utrzymują się na stałym poziomie, ponieważ produkty te nie zdobyły jeszcze masowego uznania na rynku.