Uwierzytelnianie biometryczne na urządzeniach konsumenckich stało się popularne wraz z wprowadzeniem iPhone’a 5s i czujnika linii papilarnych o nazwie „TouchID”. Producenci smartfonów z Androidem, tacy jak Samsung i LG, szybko poszli w ich ślady, ale Google dopiero w zeszłym roku zaczął wspierać czytniki linii papilarnych w Androidzie 6.0 Marshmallow. Twórcy aplikacji zaczęli również implementować je w swoich aplikacjach, co pozwoliło skanerom linii papilarnych naprawdę być pomocnym, a nie tylko chwytem.
Wykonuj szybkie akcje za pomocą stuknięcia palcem
Smartfony Google Pixel mają przydatną funkcję, która pozwala otworzyć panel powiadomień poprzez przeciągnięcie palcem w dół po czytniku linii papilarnych. Fingerprint Quick Action robi coś podobnego, ale możesz go zainstalować na dowolnym urządzeniu i nie potrzebujesz nawet dostępu do roota. Możesz jednak przypisać swoje szybkie akcje.
Zainstaluj Fingerprint Quick Action, daj mu dostęp do ustawień smartfona, a następnie przejdź do ustawień aplikacji. Możesz przypisać trzy szybkie akcje. Jedna wykonywana jest za pomocą pojedynczego dotknięcia skanera linii papilarnych, druga – za pomocą podwójnego dotknięcia, a trzecia – za pomocą przeciągnięcia (to jednak nie działa na wszystkich urządzeniach). Wybór jest całkiem spory: można otworzyć listę aplikacji, uśpić urządzenie, włączyć tryb podzielonego ekranu, zrobić zrzut ekranu, włączyć latarkę, uruchomić jakiś program i tak dalej.
Ta aplikacja ma alternatywę o nazwie Fingerprint Gestures. Tutaj jest kilka więcej funkcji – na przykład program może kontrolować odtwarzanie odtwarzacza. Jest to dość wygodne, jeśli chcemy odtwarzać lub pauzować utwory bez wyjmowania telefonu z kieszeni. Aplikacja będzie jednak potrzebowała zakorzenionych praw do implementacji niektórych funkcji i nie jest dostępna dla wszystkich smartfonów. Wypróbuj oba programy i obserwuj, który z nich działa najlepiej na twoim urządzeniu.

Chroń swój osobisty dziennik
Pamiętnik to bardzo osobista rzecz. I raczej nie będziesz zachwycony, jeśli ktoś z zewnątrz dostanie się do Twoich zapisków. Aby więc nie martwić się o bezpieczeństwo, wypróbuj aplikację Journey. Oferuje ona prowadzenie dziennika, do którego dostęp będzie chroniony przez skaner linii papilarnych.
Po zainstalowaniu Journey zostaniesz poproszony o ustawienie hasła – zrób to. Następnie przejdź do ustawień i włącz opcję „Odcisk palca”. Teraz Twoje najskrytsze myśli będą bezpieczne.
Ukryj swoje zdjęcia
Jeśli chcesz ukryć swoje zdjęcia przed ciekawskimi oczami, z pomocą przychodzą wyjątkowe aplikacje do blokowania dostępu do wybranych zdjęć. Dodaj swoje najcenniejsze zdjęcia do galerii i ustaw dostęp do nich tylko za pomocą odcisku palca. Umieści on zdjęcia w zaszyfrowanej bazie danych, której nie mogą otworzyć aplikacje innych firm. I nikt z ciekawskich nie zobaczy tego, czego nie powinien.
Chroń aplikacje przed obcymi
Biometryczny skaner linii papilarnych możesz wykorzystać do odblokowania całego telefonu i zabezpieczenia poszczególnych aplikacji. To może uratować Twoje poufne dane, na przykład jeśli smartfon zostanie już otwarty w rękach intruza (lub po prostu od zbyt ciekawskich znajomych). Ale oczywiście dodatkowy poziom bezpieczeństwa nie zaszkodzi, zwłaszcza w przypadku komunikatorów czy serwisów płatniczych.
Narzędzie App Lock firmy Keepsafe może zablokować uruchamianie wybranych aplikacji do czasu, aż dotkniesz czytnika linii papilarnych lub podasz hasło. Po zainstalowaniu programu, daj mu dostęp do danych, przejdź do ustawień i aktywuj opcję „Use fingerprint to unlock”. Następnie wybierz aplikacje, które chcesz chronić.
Gdy otworzysz wybrany program, zostaniesz poproszony o odblokowanie go za pomocą odcisku palca. App Lock ma również kilka alternatyw, które nie są gorsze od tej opcji.
Uzyskaj dostęp do swoich haseł
Menedżer haseł jest wygodny. Ratuje przed koniecznością zapamiętywania pęku skomplikowanych kombinacji. Jednak zanim to nastąpi, trzeba jeszcze wprowadzić hasło główne. Na szczęście możesz zaoszczędzić czas, umożliwiając otwieranie chronionej bazy danych za pomocą odcisku palca.

Większość popularnych menedżerów wspiera tę funkcję: LastPass, Keepass2Android, 1Password, Enpass i inne. Zajrzyj do ustawień swojego strażnika haseł i znajdź tam odblokowanie odciskiem palca – jest to znacznie szybsze niż ręczne wpisywanie znaków.
Wejście do płatności
Wiele aplikacji płatniczych wspiera uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca. Wśród nich, na przykład, Android Pay, Samsung Pay, QIWI, Yandex. Money, a także różne programy bankowe. Zwykle ta funkcja jest domyślnie wyłączona, ale można ją znaleźć w ustawieniach. Tak, a zakupy w Google Play mogą być również weryfikowane za pomocą odcisku palca. Szybko i wygodnie.
Uwierzytelnianie zakupów w Sklepie Google Play
Uwierzytelnianie zakupów aplikacji i gier w Sklepie Google Play jest niezbędne, ponieważ w przeciwnym razie nawet dziecko grające w grę na Twoim urządzeniu może pójść do przodu i przypadkowo coś kupić. Wcześniej Sklep Play pozwalał na potwierdzenie zakupów poprzez wpisanie hasła do konta Google. Jednak może to być rozbudowana metoda i właśnie wtedy z pomocą przychodzi skaner linii papilarnych. Można przejść do ustawień Sklepu Play i włączyć „uwierzytelnianie za pomocą odcisku palca”, a następnym razem, gdy dokonamy zakupu, będziemy mogli szybko uwierzytelnić go za pomocą odcisku palca.
Bankowość
Często korzystamy z aplikacji bankowych do dokonywania płatności i transakcji, ale wpisywanie hasła do logowania do aplikacji za każdym razem może być uciążliwe. Ponadto, co jeśli nasz telefon zostanie skradziony i złodziej może w jakiś sposób dostać się do wnętrza aplikacji. To przerażające. Cóż, już nie, dzięki skanerom linii papilarnych. Większość aplikacji bankowych zaczęła integrować czujnik linii papilarnych, aby dokonywać transakcji za pomocą stuknięcia w czujnik. Nie wszystkie aplikacje bankowe jeszcze to obsługują, ale z większością nowych smartfonów z Androidem wyposażonych w czytnik linii papilarnych, powinny to zrobić wkrótce.

Odblokuj swój komputer
Gdy komputer ma skaner linii papilarnych, jest to bardzo wygodne. Nie trzeba po każdym wybudzeniu wpisywać hasła. Prawda, głównie laptopy są wyposażone we wbudowane skanery palców, a nawet wtedy, nie wszystkie. W przypadku innych komputerów będziesz musiał kupić osobny czytnik USB. Ale wygodniejszą opcją jest użycie skanera na smartfonie.
Aby to zrobić, potrzebujesz aplikacji Remote Fingerprint Unlock. Może ona zdalnie odblokować komputer z systemem Windows, gdy tylko dotkniesz skanera linii papilarnych na smartfonie. Trzeba więc zainstalować aplikację desktopową, a następnie połączyć ją z klientem na Androida. Całkiem przydatna rzecz.