Technologia zmienia biznes

Jak technologia zmienia biznes

Technologia staje się coraz bardziej zaawansowana, a tempo jej rozwoju jest coraz szybsze. Już teraz znacząco zmieniła biznes, usprawniając sposób, w jaki firmy i organizacje komunikują się z konsumentami, ulepszają produkty i usługi, przyspieszają procesy biznesowe i dostęp do danych. Innowacje takie jak cloud computing, CRM i internet rzeczy to tylko kilka przykładów technologii, które dramatycznie zmieniły biznes.

Wynalezienie tych technologii sprawia jedynie, że sposób pracy przedsiębiorstw staje się bardziej wydajny, produktywny i zyskowny, co jest pożądane przez wszystkie firmy i stanowi powód przyjęcia tych innowacji. Jednakże, nawet jeśli wpływ technologii jest tylko pozytywny, najtrudniejszą częścią może być dostosowanie się do zmian, które przynoszą, gdy są wdrażane.

Poniżej przedstawiamy główne technologie i sposób, w jaki zmieniają one biznes, ale co ważniejsze, omawiamy, jak zarządzać zmianą.

Przetwarzanie w chmurze

Koncepcja chmury obliczeniowej zasadniczo zmieniła sposób pracy i komunikacji. Chmura usprawnia działania, dając firmom więcej przestrzeni dyskowej i skalując się wraz z potrzebami firmy. Oferuje większą elastyczność, umożliwiając pracownikom pracę w domu lub podczas dojazdów do pracy, co zwiększa produktywność. Istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa danych, które są przechowywane w chmurze, ale usługi w chmurze są krok do przodu i stale poprawiają swoje bezpieczeństwo, aby wyeliminować te obawy.

Ostatecznie, chmura obliczeniowa zwiększyła produktywność w przedsiębiorstwach dzięki usługom takim jak Google Drive, pozwalającym pracownikom łączyć się za pośrednictwem chmury i pracować nad dokumentami lub arkuszami kalkulacyjnymi w tym samym czasie.

Biznes oparty na technologii

Technologia mobilna

W dzisiejszych czasach konsumenci chcą mieć wszystko na wyciągnięcie ręki, a smartfony stały się czymś więcej niż tylko gadżetami, stały się integralną częścią codziennego życia. Ukształtowało to sposób, w jaki konsumenci uzyskują dostęp do usług i produktów oraz dokonują ich zakupu, a z kolei wpłynęło na sposób pracy przedsiębiorstw.

Firmy wykorzystują tę technologię do zwiększenia lojalności klientów poprzez zapewnienie nieprzerwanego połączenia między firmą a jej klientami. Aplikacje mobilne zwiększają również zaangażowanie klientów, oferując im spersonalizowane doświadczenia i umożliwiając im kontakt z firmą 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Co więcej, technologia mobilna poprawia marketing firm, pozwalając na bezpośrednią komunikację z konsumentami na temat nowych produktów lub usług poprzez powiadomienia i zakupy w aplikacji.

Technologia wideo

Ogromną zmianą, która przetoczyła się przez krajobraz biznesowy, jest sposób, w jaki personel biznesowy komunikuje się ze sobą, a to przede wszystkim dzięki rozwojowi technologii wideo.

Sposób, w jaki firmy prowadzą spotkania, konferencje i przekazują pomysły w ramach zespołów, zmienił się dzięki technologiom wideokonferencyjnym. Coraz częściej zdarza się, że pracownicy pracują zdalnie, a firmy współpracują z zespołami i partnerami, którzy nie mają możliwości dojazdu do pracy. Rozwiązaniem są webinaria, hangouty i technologia wideo o wysokiej rozdzielczości. Ze względu na zapotrzebowanie na komunikację za pomocą jednego kliknięcia małe i duże organizacje używają oprogramowania do połączeń wideo, aby połączyć się z klientami, partnerami i zespołami.

Przykład użycia technologii w biznesie

Internet przedmiotów (IoT)

IoT na dobre rozgościł się w świecie biznesu i już zdążył przekształcić wiele branż. Jego rozwój umożliwił firmom dostęp do większej ilości danych poprzez śledzenie i rejestrowanie wzorców zachowań, co oznacza, że mogą one udoskonalać swoje działania i lepiej nawiązywać kontakty z klientami. Przewidywanie trendów i zjawisk stało się również łatwiejsze dzięki IoT, zwłaszcza w sektorze detalicznym. Firmy mogą zbierać i analizować dane z mediów społecznościowych, telefonów komórkowych i korzystania z internetu, aby precyzyjnie projektować produkty i usługi dostosowane do potrzeb.

Inteligentne głośniki są wprowadzane do miejsc pracy, aby pomóc pracownikom w zarządzaniu ich czasem i harmonogramami, a automatyzacja przejmuje powtarzalne, prozaiczne zadania, dzięki czemu pracownicy mogą skupić swoje wysiłki w innym miejscu, zasadniczo zwiększając produktywność i wydajność.

Jak poradzić sobie z tymi zmianami

Chociaż przedsiębiorstwa chętnie wdrażają te technologie do postępowania biznesowego, liderzy biznesowi napotykają przy tym na wyzwania. Dostosowanie się do zmian technologicznych nie zawsze jest łatwe i może być coraz trudniejsze w dużych organizacjach.

Duża zmiana w organizacji nigdy nie przychodzi bez przeszkód. Pojawią się pytania i wątpliwości, a choć znajdą się pierwsi adoptujący, będą też opóźnieni. Kluczem do zarządzania tak istotną zmianą jest stworzenie ogólnej skutecznej strategii, która uwzględnia wszystkich, którzy będą dotknięci i dostarcza zmianę biznesową wszystkim w równym stopniu.

Doradztwo w zakresie zmian biznesowych podejmie ryzyko związane ze zmianami biznesowymi, ponieważ stworzy innowacyjną strategię i skupi się na ludziach firmy, przygotowując i wyposażając ich do podróży po zmianach.

Pracownicy są najważniejszą częścią firmy i bez ich umiejętności, wiedzy i wsparcia firma nie może się rozwijać i dlatego są one kluczowe dla procesu zarządzania zmianą i ważne jest, że są one odpowiednio wyposażone, aby zmiana była udana i trzymać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry