Chociaż samochody elektryczne zyskują na popularności, wciąż otaczają je liczne mity. Omówmy najpopularniejsze z nich i sprawdźmy, jak mają się do rzeczywistości.
1. Samochody elektryczne są bardziej niebezpieczne
Nieprawda. Wszystkie pojazdy, zanim trafią na rynek, muszą spełniać te same standardy bezpieczeństwa. Nawet jeśli samochód elektryczny miałby się zapalić w wyniku wypadku, nie jest bardziej niebezpieczny niż pojazdy spalinowe. Chociaż gaszenie palącej się baterii może być trudniejsze, ryzyko pożaru w przypadku samochodów elektrycznych jest niskie i jest mniejsze niż w przypadku pojazdów na benzynę czy olej napędowy.
2. E-samochody nie mogą ciągnąć przyczepy
To już przeszłość. Wielu nowych modeli samochodów elektrycznych ma możliwość ciągnięcia przyczep. Jednak trzeba pamiętać, że przyczepa może znacząco skrócić zasięg pojazdu, co oznacza, że częściej trzeba będzie ładować baterię na dłuższych trasach.

3. Czasy ładowania są zbyt długie
To nie do końca prawda. Czas ładowania zależy od wielu czynników, takich jak moc ładowania pojazdu i źródło energii. Choć ładowanie przy użyciu prądu przemiennego może trwać dłużej, istnieją stacje szybkiego ładowania, które potrafią naładować baterię w ciągu zaledwie 30 minut.
4. Samochody elektryczne są dobre tylko na krótkie trasy
Dzięki rozbudowie stacji ładowania samochody elektryczne pokonują coraz większe odległości. Nowoczesne modele potrafią przejechać na jednym ładowaniu ponad 500 km. W miarę dalszej rozbudowy infrastruktury i promocji elektromobilności można oczekiwać, że zasięg ten będzie się zwiększał.
5. E-samochody nie są ekologiczne
W rzeczywistości jest inaczej. Samochody elektryczne emitują znacznie mniej CO2 w ciągu całego cyklu życia w porównaniu z samochodami spalinowymi, nawet uwzględniając emisje podczas produkcji. Przykładowo, model VW ID.3 jest już teraz neutralny dla klimatu, a potencjał oszczędności w emisjach CO2 w przypadku samochodów elektrycznych wynosi nawet do 90% w porównaniu z modelami na paliwo płynne.