Jazda próbna – i samochód znika

Zanim samochód zostanie kupiony, potencjalny nabywca chce go przetestować. Ale co się stanie, gdy pojazd zniknie – i zostanie sprzedany osobie trzeciej?

driving, friends, roadtrip-2681097.jpg

Sąd Najwyższy ostatnio orzekł, że pojazd, który został oddany pozornemu zainteresowanemu zakupem na niezakomunikowaną jazdę próbną i nie został przez niego zwrócony, nie uległ utracie przez właściciela.

„Konsekwencją tego wyroku jest to, że salon samochodowy traci swoje prawo własności do pojazdu, jeśli później zostanie on nabyty przez osobę trzecią w dobrej wierze” – podsumowuje to specjalistka prawniczka Regine Holtermann-Bendig z kancelarii Spieker & Jaeger z Dortmundu.

W tym przypadku rzekomy potencjalny nabywca Mercedes-Benz V 220 d o wartości 52 900 euro odwiedził salon samochodowy. Włoski potencjalny nabywca przedstawił fałszywe dokumenty tożsamości, zaświadczenie meldunkowe oraz prawo jazdy.

Następnie odbyła się jazda próbna, z kluczem do pojazdu, czerwonym tabliczką rejestracyjną, książką jazdy oraz dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz kopią części I dowodu rejestracyjnego.

Mężczyzna nie wrócił z jazdy próbnej. Krótko po tym potencjalny nabywca zauważył online pojazd oferowany przez prywatnego sprzedawcę. Zawarł umowę kupna pojazdu z sprzedawcą.

Po zapłaceniu ceny zakupu w wysokości 46 500 euro otrzymał pojazd, dokumenty rejestracyjne, pasujący klucz oraz kolejny – niepasujący do Mercedesa – klucz.

„Zgodnie z niemieckim prawem, nie można nabyć rzeczy zagubionych w dobrej wierze. W orzeczonym przypadku Sąd Najwyższy jednak uważa, że salon samochodowy dobrowolnie przekazał Mercedes” – podsumowuje to adwokat Holtermann-Bendig.

„Niestety, najwyżsi niemieccy sędziowie nie wypowiedzieli się na temat, jakie środki zabezpieczeń powinny zostać podjęte przez salony samochodowe lub prywatnych sprzedawców samochodów” – dodaje adwokat Holtermann-Bendig.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry