
Popularność elektrycznych hulajnóg jako środka transportu na krótkie dystanse nie maleje. Jednak wraz ze wzrostem liczby użytkowników rośnie również liczba wypadków.
Według statystyk z 2022 roku tylko w Niemczech miało miejsce ponad 8 000 wypadków z obrażeniami, w których życie straciło jedenaście osób.
Towarzystwo Technicznej Kontroli (GTÜ) ostrzega przed ryzykiem i zaleca zdecydowanie noszenie kasku, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń głowy w przypadku upadków. W niektórych krajach, takich jak Portugalia i Chorwacja, noszenie kasku jest nawet obowiązkowe.
Zanim przystąpisz do codziennego użytkowania hulajnogi elektrycznej, warto się z nią zapoznać. Ćwiczenie wsiadania i wysiadania, przyspieszania, hamowania i kierowania na bezpiecznym terenie jest gorąco zalecane.
Szczególnie ważne jest przygotowanie się do wyciągnięcia ręki w celu zmiany kierunku, zwłaszcza przy hulajnogach elektrycznych bez kierunkowskazów, aby nie destabilizować jednocześnie kierownicy.
Ważne jest podkreślenie, że hulajnogi elektryczne nie są zabawkami, ale są traktowane jako pojazdy mechaniczne objęte obowiązkowym ubezpieczeniem. Muszą one posiadać homologację, w przeciwnym razie grożą sankcje prawne.
Manipulowanie techniką w celu przekroczenia prędkości powyżej dozwolonych 20 km/h jest również zabronione.
W odniesieniu do użytkowania hulajnóg elektrycznych obowiązują pewne zasady: należy korzystać z ścieżek rowerowych lub, w przypadku ich braku, poruszać się po jezdni. Natomiast jazda po chodnikach, strefach dla pieszych lub pod prąd na ulicach jest zabroniona.
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku hulajnóg wypożyczanych, ponieważ często są one pozostawiane w sposób niedbały i utrudniają poruszanie się pieszym lub blokują drogi. Paryż na przykład już podjął działania i zakazał wypożyczania hulajnóg elektrycznych w mieście.
Na koniec: również dla użytkowników hulajnóg elektrycznych obowiązują zakazy picia alkoholu i korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy. Naruszenia mogą skutkować dotkliwymi grzywnami pieniężnymi, punktami karne w rejestrze kierowców i nawet przedłużeniem okresu próbnego.
Tylko regularnie serwisowana i pielęgnowana hulajnoga elektryczna zapewni bezpieczeństwo i niezawodność na drodze. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie hamulców, opon i oświetlenia.