Właściciele zwierząt domowych doskonale zdają sobie sprawę, że w pewnym momencie ze „zwykłych zabawnych zwierząt” i „tych, które oswoiliśmy” zmieniają się w prawdziwych członków rodziny. I, podobnie jak członkowie rodziny, wpływają na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Ustalmy, jak działa ten wpływ.
Zmniejszenie stresu i niepokoju
Interakcja ze zwierzętami zwiększa poziom hormonu oksytocyny, który z kolei pomaga obniżyć poziom powodującego stres hormonu kortyzolu. Dlatego teraz, gdy pojawiają się stresujące sytuacje, lekarze zalecają również udomowienie się.
Interakcja ze zwierzętami domowymi jest szczególnie korzystna dla maluchów. Małe dzieci mieszkające w rodzinach ze zwierzętami domowymi doświadczają znacznie mniej stresu i niepokoju, a także problemów społecznych. Taka komunikacja wyklucza możliwość rozwoju zaburzeń psychicznych, emocjonalnych i behawioralnych w dorosłym życiu.
Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy i stabilizuje ciśnienie krwi
Według badań kardiologicznych, właściciele zwierząt domowych (głównie kotów i psów) są znacznie mniej podatni na spadki ciśnienia i problemy z sercem. Poza komunikowaniem się i uspokajaniem pupili, ogromne znaczenie ma regularny spacer z nimi na świeżym powietrzu.
Zwiększenie aktywności fizycznej
Nie jest tajemnicą, że człowiek więcej spaceruje niż posiada zwierzaka. Dotyczy to nie tylko spacerów i spacerów, ale także kąpieli i czyszczenia zwierząt. Najbardziej aktywni, oczywiście, są właściciele psów, ale aktywne gry z kotami są nie mniej przydatne.

Diagnostyka chorób człowieka
Dzięki niesamowitemu zmysłowi węchu zwierząt, można wykryć niewielkie zmiany w ciele człowieka. Zwierzęta, czując taką zmianę, drastycznie zmieniają swoje zachowanie obok właścicieli. Najczęściej zwierzęta mogą cierpieć na choroby takie jak: nowotwory, narkolepsja, migrena, cukrzyca, napady padaczki. Psy są szczególnie wrażliwe na choroby, wykrywając je z dużą dokładnością.
Zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby
Udowodniono, że trzymanie zwierząt domowych zwiększa odporność, a więc znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju chorób alergicznych i chorób serca. Natomiast naukowcy z Uniwersytetów w Kalifornii i Stanford stwierdzili, że nasze zwierzęta domowe chronią organizm przed niektórymi formami raka. Dzieci wychowywane w rodzinach ze zwierzętami domowymi rzadziej cierpią na alergie, ponieważ od urodzenia są przyzwyczajane do wełny i zwierzęcych odchodów.
Terapeutyczne oddziaływanie zwierząt na człowieka
Medycyna weterynaryjna, tzw. zoo lub weterynaria, od dawna jest stosowana na całym świecie do uśmierzania bólu, poprawy samopoczucia i leczenia chorób. Zalicza się do niej hipoterapię (obcowanie z końmi), hirudoterapię (leczenie pijawkami), apiterapię (leczenie produktami pszczelimi), delfinoterapię, petoterapię (leczenie zwierzętami domowymi). Jest powszechnie stosowana w szpitalach, domach opieki i hospicjach. Komunikacja ze zwierzętami pozwala pacjentom na szybki powrót do zdrowia po przebytych chorobach i oderwanie się od problemów.

Ekspansja stosunków społecznych
Wspólne zainteresowania zbliżają i jednoczą ludzi. Z pomocą zwierząt domowych bardzo łatwo jest człowiekowi wejść w interakcję, nawiązać nowe znajomości czy podtrzymać rozmowy. Właściciele zwierząt często poznają się i zaczynają komunikować w Internecie, podczas spacerów po sklepach zoologicznych. W ten sposób nasi „mali przyjaciele” pomagają nam radzić sobie z samotnością i wstydem.
Spacery z psem
Spacery z psami i spacery z pupilem mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Spacer ze swoim zwierzakiem i ćwiczenia pomogą Ci zachować aktywność w ciągu dnia. Ważne jest, aby pamiętać, że musisz utrzymać spójny i stabilny poziom ćwiczeń, aby nie zmęczyć się. Podczas ćwiczeń z pupilem należy pamiętać, że należy podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby zapobiec urazom.
Spacery z psem to jeden z najlepszych sposobów na poprawę krążenia i zwiększenie przepływu krwi w całym organizmie. Pomaga organizmowi spalić kalorie podczas biegu i spalić nadmiar energii. Regularne chodzenie z psem pomoże utrzymać zdrowy apetyt i da Ci więcej energii, aby cieszyć się świeżym powietrzem, które zwykle dostajesz na zewnątrz.
