Gdybyś miał do czynienia ze stosem grzybów, bakterii, pleśni, ziemi, okruchów, sierści, płynów ustrojowych, martwych komórek skóry, roztoczy i odchodów, prawdopodobnie nie chciałbyś wskoczyć do niego i tarzać się po nim. Jednak właśnie to wiele osób nieświadomie robi za każdym razem, gdy wchodzi do łóżka.
Badania wielokrotnie wykazały, że ludzie nie piorą swojej pościeli wystarczająco często. Choć jest to wygodne, naraża ludzi na kontakt z wieloma zarazkami i patogenami, które mogą mieć potencjalnie poważne skutki, takie jak zakażenia ran lub skóry, zapalenie płuc i zakażenia dróg moczowych.
Roztocza kurzu, w szczególności, mogą siać mikroskopijne spustoszenie, ponieważ żywią się martwymi komórkami skóry, których ludzie zrzucają 500 milionów każdego dnia. Jeśli pościel nie jest prana wystarczająco często, te małe chłopaki będą kontynuować kwitnący cykl życia, który może powodować reakcję alergiczną lub negatywnie wpływać na układ odpornościowy. To nie jest problem tylko dla najbardziej leniwych pralników.

Czy jesteś już odpowiednio przestraszony? Jeśli tak, spróbuj nie panikować. Utrzymywanie prześcieradeł odpowiednio wypranych nie jest strasznie częstym obowiązkiem. Większość ekspertów zgadza się, że cotygodniowe pranie wystarczy, aby zmaksymalizować czystość i zminimalizować paskudztwo.
Jak dbać o pościel?
Prześcieradła są wykonane z różnych materiałów i o różnej liczbie nitek, dlatego przed praniem i suszeniem należy zapoznać się z etykietą pielęgnacji. Jednak kilka prostych wskazówek zapewni, że osiągniesz maksymalny poziom czystości. Pranie i suszenie prześcieradeł w osobnym ładunku pomaga zapobiec zaplątaniu się lub zwinięciu innych przedmiotów w ładunku w prześcieradła. Arkusze potrzebują dużo miejsca, aby uzyskać czystość, więc staraj się nie zacinać zbyt wielu w środku.
I chociaż wydaje się instynktowne, aby wykonać pranie i suszenie prześcieradeł na najgorętszych ustawieniach, aby zabić wszelkie obecne małe robaczki, to w rzeczywistości robi to więcej szkody niż pożytku. Zbyt wysokie ustawienia mogą skurczyć i osłabić włókna, a cienkie, uszkodzone arkusze są bardziej prawdopodobne, aby umożliwić przeniesienie szkodliwych substancji do leżącego pod nimi materaca.